محیط توسعه نرم افزار ‌Bonita Soft (بونیتا BPMS)

Bonita BPM Studio محیطی گرافیکی برای ایجاد فرآیندها، برنامه های کاربردی، مدل های داده ها و دیدگاه های کاربران (صفحات و فرم ها) است.

استودیو به صورت زیر است که جزئیات هر بخش متعاقبا بیان می‌شود.

 

Navbar:

 •  Diagram:

قسمت Diagram برای ایجاد، تغییر نام، Import، Export و … دیاگرام استفاده می‌‌شود . دیاگرام جدید در قسمت ایجاد دیاگرام نمایش داده می‌شود که برای رسم دیاگرام فرآیندها براساس elementهای BPMN استفاده می‌شود.

 • Organization:

organization برای ایجاد و انتشار سازمان‌ها، دپارتمان‌ها(گروه‌ها)، زیرگروه‌ها، نقش‌ها و … است.

بونیتا به طور پیش‌فرض ACME organization، چندین گروه و زیرگروه را در خود دارد که می‌توان برای توسعه استفاده کرد.

 •  Development:

Development بخشهای متعددی را دربرمی‌گیرد.

Connector عنصری در پروسس است که به منظور Read یا Write اطلاعات به سیستم خارجی دسترسی پیدا می‌کند. شامل تعریف، پیاده‌سازی و پیکربندی است.

Manage Groovy Script برای نوشتن اسکریپتهای Groovy است.

Business Data Model برای ایجاد BDM استفاده می‌شود. BDM،  business object هایی است که در طول فرآیند از آن استفاده می‌شود و مختص و محدود به استفاده برای یک فرآیند نیست. اطلاعاتی است که بین Application و process به اشتراک گذاشته می‌شود  و به صورت مجموعه‌ای از business object تعریف می‌شود. در یک BDM، تعاریف business object از پیش تعیین شده را ایجاد می‌کنیم که نشان دهنده‌ی مفاهیم کلیدی است که توسط فرآیند موردنظرمان دستکاری می‌شود.

می‌توانیم business objectهای مختلفی داشته باشیم و اگر از business object در business object دیگر استفاده کنیم، باید نوع ارتباط بین آنها را تعیین کنیم. دو نوع ارتباط بین آنها وجود دارد:

 • Aggregation

 Child object می‌تواند مستقل از parent وجود داشته باشد و به صورت مستقل معنا دهد.

 • Relationship

Child object نمی‌تواند مستقل از parent وجود داشته باشد و به صورت مستقل معنی خاصی نمی‌دهد.

Mandatory: Attributeهایی که برای اجرای فرآیند باید پر شوند را مشخص می‌نماید.

Multiple: Attribute هایی است که می‌تواند چندین مقدار بگیرد.

 Manage jars:JAR file، container بایگانی شده برای کد جاوا است. وابستگیهای فرآیندها و اپلیکیشن‌ها توسط مدیریت   JAR fileهایی که شامل کدهای موردنیاز است، مدیریت می‌شود.

 • Server

 بخشهای متعدد زیر را دربرمی‌گیرد.

 Configure:

 دو دلیل برای configure کردن فرآیند وجود دارد:

 • پیکربندی فرآیند برای تست.
 • پیکربندی فرآیند قبل از گسترش.

Dependency: یک ماژول کد خارجی است که توسط بونیتا فراهم نمی‌شود و توسط فرآیند استفاده می‌شود. زمانی که فرآیند برای گسترش، پکیج می‌شود، همه‌ی Dependencyها برآورده می‌شود.

Process Dependency: ماژول‌های مورد نیاز در زمان اجرای فرآیند است. آنها در استودیو مشخص شده و توسط Engine مدیریت می‌شود.

Application Dependency:  ماژول‌های مورد نیاز توسط کلاینت Engine شامل فرم هاست.

بعد از Configure ، زمانی که فرآیند را Export کنیم، Configureها هم با آن Export می‌شود.

Environments: مجموعه‌ای از تعاریف Configuration برای یک پروژه است. می‌توانیم یک فرآیند را برای چندین Environment، پیکربندی کرد. در این روش، یک فرآیند می‌تواند در چندین Environment بدون هر تغییری اجرا شود، زیرا اطلاعات مخصوصEnvironment، در Configuration تنظیم می‌شود. به طور پیش‌فرض  EnvironmentهایLocal، Production و Qualification وجود دارد. همچنین امکان ایجاد Environmentوجوددارد.

Build: زمانی که فرآند برای گسترش آماده است، یک فایل بایگانی در Bonita BPM Studio، Build می‌کنیم که می‌تواند در پرتال Bonita BPM نصب شود.

 

Repository Workspace and

Workspace: یک دایرکتوری است که Bonita BPM Studio فایل‌هایی را که مربوط به طراحی فرآیند هستند ذخیره می‌کند. هنگام نصب Bonita BPM Studio، یک Workspace به طور خودکار ایجاد می‌شود.

Repositoryها:

 • Local Repository: دایرکتوری‌ای در Workspace است. می‌توان از Local Repository برای کارآمدی کار خود استفاده کرد، برای مثال با جدا کردن فرایندهایی که در تعامل نیستند .
 • :Team Repository یک Repositoryمشترک در سرور (SVN)Subversion است که توسط تیمی که با همکاری در حال توسعه یک فرآیند مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده می‌شود.

Workspace حاوی کپی محلی از Repository مشترک است که با Repository مشترک در سرور SVN هماهنگ شده است.

 

 بخش Detail Panel:

حاوی Tabهای متعددی است.

 • General Tab:

General Tab بالا برای Task است که موارد بالا را شامل می‌شود.

در زیربخش General، موارد زیر را داریم که Priority فقط برای Human Task است.

زیر بخشActor، Actor مربوط به Human Task( Lane, Pool) را می‌توانیم تعیین نماییم.

زیربخش Iteration تعداد دفعات تکرار Task را تعیین  می‌نماید که شامل None، Standard Loop،Parallel multi-instantiation و Sequential multi-instantiation  است. به طور کلی با دادن لیستی از Attributeها تعیین می‌شود و یا تعداد instance را تعیین می‌نماییم.

بعد از اتمام Iteration پروسس ادامه می‌یابد.

 • Data Tab:

برای ایجاد Process Variables و Business Variables است. Process Variables متغیرهایی است که فقط در همان پروسس وجود خواهد داشت. Business Variables می‌تواند در چندین پروسس وجود داشته باشد. برای ایجاد Business Variables و ایجاد Instance از فرآیند، این متغیر را از BDM اضافه می‌کنیم.

 • Execution Tab:

زیربخش‌های مختلفی را شامل می‌شود.

زیر بخش Contract: هر چیزی که می‌خواهیم قرارداد ببندیم در این قسمت مشخص می‌کنیم و پرکردن اطلاعات این بخش برای انجام فرآیند ضروری است. بخشی از تعریف فرآیند است. در حقیقت اطلاعاتی است که Task (Human Task) برای اجرا به آن نیاز دارد و اطلاعاتی است که فرآیند برای شروع به آن نیاز دارد. Contract را برایProcess Instantiation و برای هر Human Task تعریف می‌کنیم.

زیر بخش  Form: فرمی به صورت خودکار بر اساس Contract تعریف کرده، تولید می‌شود که در قسمت UI Designer می‌توانیم طراحی آنها را تغییر دهیم. Instantiation Form فرمی است که پرکردن آن برای شروع فرآیند اجباری است و در صورت عدم پر کردن فرم، فرآیند آغاز نمی‌شود. فرم ترکیبی از Widgetها است و هر فیلدی توسط Widget تعریف می‌شود.

زیربخش Operation به منظور به روز رسانی متغییرها بعد از هر Task است.

 Appearance Tab:

به منظور تنظیمات ظاهری نرم افزار بونیتا است.

Validation Status Tab:

برای نشان دادن وضعیت پروژه ایجاد کرده و وضعیت اعتبارسنجی و خطاها  و warningها است.

 

 

بخش Cool bar :

 • UI Designer:

برای ایجاد فرم‌ها، صفحه‌ها، ویجتها، layout و  فرگمنتها استفاده می‌شود.

 • Portal:

برای نمایش پرتال بونیتا است. شامل taskها، processها، caseها، سطح دسترسیهای مختلف و … است. پرتال بونیتا به ازای کاربران متفاوت ( یوزر، مدیر فرآیند، ادمین و هر نوع کاربری که ادمین تعریف کند)، قابلیتها و سطح دسترسی‌های متفاوتی در نظر می‌گیرد.

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • معادله امنیتی *

})